Neurogaming – relacja z wykładu

Czy urządzeniem można sterować za pomocą myśli? Na to pytanie szukano odpowiedzi we wtorek 10 marca, na kolejnym spotkaniu pod patronatem bydgoskiego koła Polskiego Towarzystwa Badania Gier. O BCI (Brain-Computer Interface) i neurogamingu opowiadał Łukasz Machała, autor bloga NeuroBlog.pl.

9

BCI jest interfejsem, który pozwala na bezpośrednią komunikację pomiędzy urządzeniem a mózgiem. Oznacza to, że kontrola jest możliwa dzięki analizie fal mózgowych, które pobudzają komórki nerwowe, a ich impulsy są przekształcane w sygnał elektryczny. Najszerzej przebadanym systemem BCI jest EEG, czyli elektroencefalografia, która jest nieinwazyjna i łatwa w użytkowaniu. Urządzenia wykorzystujące tę technologię studenci Gamedeka mogli przetestować na spotkaniu.

5

Większą część wykładu zajął neurogaming w praktyce. Mindflex to gra, która wymaga silnego skupienia. Opaska analizuje fale mózgowe i ich intensywność, a zgromadzone dane pozwalają włączyć wiatraczek. Jego siła jest proporcjonalna do mocy koncentracji, co oznacza, że należy balansować pomiędzy uwagą a relaksem, aby jak najszybciej pokonać tor przeszkód. Z kolei Necomimi to gadżet, który pokazuje emocje. Te sympatyczne kocie uszka odzwierciedlają relaks, zainteresowanie, czy koncentrację.

2