Powrót Odysa do Biblioteki Głównej UKW

Już po raz kolejny Biblioteka Główna UKW miała okazję gościć w swych murach postacie rodem z antycznej Grecji. 16 listopada 2016 roku odbył się bowiem larp, który zdążył stać się czymś w rodzaju tradycji kierunku, a mianowicie Odisseion pióra mgr. Krzysztofa Chmielewskiego.

Gracze rekrutujący się – z jednym wyjątkiem w osobie Kacpra Idczaka – z 1. levelu Humanistyki 2.0 przybyli w komplecie i prawie punktualnie, co więcej zaś, wspaniale przyodziani w stroje greckiego autoramentu. Szczególne wyrazy uznania należą się Patrycji Kaźmierskiej-Szmyt, której iście królewska suknia wzbudziła zachwyt współgraczy oraz znakomicie podkreśliła pozycję i walory odgrywanej przez nią Penelopy.

Nad przebiegiem gry czuwali studenci starszych roczników Urszula Chmielewska i Dawid Steinmetz. Pod ich argusowym okiem gracze musieli zmierzyć się między innymi z trudną sytuacją polityczną, upadkiem obyczajów i spowijającą Itakę magią. Tym razem jednak Odys szczęśliwie pokonał wszelkie trudności i zasiadł na tronie Itaki u boku swej prawowitej małżonki. 

Utrzymany w komediowej konwencji Odisseion jest grą prostą, lekką i raczej przyjemną, przez co wydaje się być odpowiednią grą do oswojenia się z larpami, czy też po prostu spędzenia miłego wieczoru. Oddajmy jednak głos graczom:

Magdalena Kubacik (Terpia z Temiskyre): Spotkanie z niezręcznego przerodziło się w naprawdę ciekawe. Zdecydowana część graczy dopiero rozpoczęła swoją przygodę z larpami, ale udało nam sie rozkręcić i dobrze bawić. Fabularnie gra była interesująca, każda z postaci mogła się wykazać, nie obyło się również bez „zwrotów akcji”. Generalnie gracze wyszli zadowoleni i z chęcią na kontynuowanie przygód z larpami.

Patrycja Kaźmierska-Szmyt (Penelopa): Dla wielu z nas larp ten był jednym z pierwszych, jednak zarówno jego założenia, jak i przebieg bardzo nam się spodobały. Początki były lekko krępujące, natomiast po rozkręceniu się można było zobaczyć zróżnicowanie charakterów i celów naszych postaci. Postacie ciekawe, można było dość mocno namieszać w głowach innych graczy, wykorzystując fakty, których inni nie znali. Larpa oceniam 5/5 i chętnie obejrzałabym go teraz w wykonaniu innych osób.

Katarzyna Suppan (Samira): Bawiłam się świetnie, wszyscy byli tak pełni dobrego humoru, że aż ciężko było zachować powagę Ciągle zachodziły jakieś nowe interakcje między graczami, a postać, którą grałam, okazała się mieć większy wkład w całą historię, niż się na początku wydawało.

Mamy nadzieję, że uczestnicy będą czynnie kontynuowali swoją przygodę z larpami. Kto wie, może w przyszłym roku ktoś ich grona postanowi wykazać się jako larpmaster i poprowadzić Odisseion młodszym kolegom?

Dziękujemy wszystkim graczom: Ewelinie Glapiak, Kacprowi Idczakowi, Patrycji Kaźmierskiej-Szmyt, Magdalenie Kubacik, Pawłowi Rewińskiemu, Mikołajowi Rzeszótce, Jackowi Sadowskiemu-Krawczence, Markowi Springwaldowi oraz Katarzynie Suppan.

Autor: Urszula Chmielewska